Mängumaastikupark
 
Oxford Park plaanib rajada mängumaastikupargi, mis on suurim looduslik mängu ala lastele Eestis. Kasutades ainult looduslikke materjale, täidab park hariduslikke ja õppe eesmärke ning pakub võimalusi ka mängimiseks ja treenimiseks. Kogu pargi pindala on kokku 1,5 hektarit.
 
Eelised
 
Oxford Park’i elanikest asub tasuta kasutamiseks mõeldud park mõnekümne meetri kaugusel ja seal on lastel võimalik kasulikult veeta oma aega, soovides sinna ikka ja jälle tagasi minna. Lapsevanematel on hea teada, et nende laps jääb õhtuti ilusti magama, sest on oma energia ära kulutanud väljas mängimisele ja see võimaldab ühtlasi emadel-isadel võtta aega iseendale. Nii et igaühe jaoks, kes elab Oxford Park’is, tähendab see õnnelikke, terveid lapsi ja kergemat elu lapsevanematele.
Varem arvasid inimesed, et parem on linna kolida, kuid viimased teaduslikud uuringud on tõestanud jätkusuutliku eluviisi kasulikkust. Kaasaegne ühiskond on aru saanud, et nad on olnud sunnitud linnadesse kolima vastu oma tahtmist, selleks, et leida tööd ja tarbida teenuseid (nagu tööstusrevolutsiooni taassünd). Paljud inimesed Eestis eelistavad tegelikult maalähedast keskkonda, kus nad saavad kasutada looduskeskkonna poolt pakutavaid hüvesid, kui neil vaid oleks see võimalus.
 
Mängumaastikupargi disain
 
Meie loodusliku õppe ja vabaaja maastikupargi projekti kavand toetub teostatud uuringutele, mis tõestasid laialdast positiivset mõju lastele, kes mängisid sarnaselt kavandatud aladel: füüsilise aktiivsuse ja enesekindluse märgatav tõus, stressi vähenemine, haiguste vähenemine ning keskendumisvõime suurenemine koolis.
Kahekümnenda sajandi lõpp on endaga kaasa toonud vabaaja veetmise ja õppimise järjekindla liikumise siseruumidesse, kunstlikult loodud keskkondadesse. Urbaniseerumine, elektrooniliste mänguasjade populaarsus ning meedia mõju vähendavad oluliselt laste kokkupuudet loodusega, mille tõttu paljud tänapäeva lapsed kannatavad sellise nähtuse nagu Nature Deficit Disorder (Looduse defitsiidi häire) all. Pidev siseruumides viibimine ja ka viibimine linnas pidevalt autoheitgaasidest ja muust tänavamustusest läbi imbunud õhu sees on arstide poolt seotud selliste haiguste ja seisunditega nagu grippi nakatumine, astma, diabeet, ajutegevuse vähenemine, ülekaaalulisus, vähenenud sotsiaalsus, halvenenud koordinatsioon, spordiga tegelemise vähenemine, luude hõrenemine, kolesterooli tõus jne.
Loodusliku õppe ja vabaaja maastikupargi juures on oskuslikult ära kasutatud ala topograafiat, loomaks huvitavaid ja omapäraseid lahendusi mägede (küngaste), teeradade, liivaalade, palgiradadega.
 
Looduslik maastikupark ühtlustab vabaaja veetmise ruumi, võimaldades suuremal hulgal, erinevate võimetega ja erinevas vanuses lastel ja täiskasvanutel õppida ning veeta aega alal, mis pakub jätkuvat väljakutset ja stimulatsiooni loomulikult, ilma kunstlike ja paindumatute takistusteta. Oluline on see, et lastele ei öelda ette, mis viisil nad oma vaba aega veedavad, vaid nad kasutavad selleks enda kujutlusvõimet. Mängumaastikupark aitab treenida laste füüsist ja samuti ka vaimset poolt, olles samal ajal looduslikus keskkonnas, mis aitab lastel tervena püsida.
 
Mängumaastike eelised tööstuslikult toodetud mänguväljakute ees
 
Mängumaastikupargid on looduslikud alad mängimiseks ja vabaaja veetmiseks. Mängumaastik on moderne ja teaduslikult uuritud ülemaailme trend, mis aitab kaasa laste arengule 21. sajandil. Selleks, et see idee toimiks, on aga vaja üsna suurt ala ja seetõttu ei ole üldjuhul selliseid võimalusi loodud linnadesse; millest on aga kahju, kuna linnalapsed jäävad seetõttu ilma sellest osast inimesele loomupärasest ja sotsiaalsest arengust.
 
Looduslik maastikupark on kujundatud eesmärgiga tuua lapsi tagasi loodusesse, kasutades selleks näiteks: palke ronimiseks, kände istekohtadena, püstiseid puupalke kindlustena jne. Mängumaastikud ja muud looduslikud mängu alad pakuvad lastele erinevaid lõputuid mängimisvõimalusi, olles samas ohutud. Teisalt, standardiseeritud lahendusi seostatakse tavaliselt laste mängualana, kuhu on paigaldatud juba kindlaks määratud mängunurga elemendid peale surutud ja ettemääratud mänguvõimalustega. Sellised elemendid pakuvad piiratud mängimise võimalusi ja ei jäta mingit ruumi lapse kujutlusvõimele. See omakorda näitab, et taolised standartiseeritud lahendused on lihtne viis panna kõik lapsed ühe joone järgi tegutsema, arvestamata lapse eripära ja unikaalsust, pidurdades sellega lapse arengut.
Meie mängumaastikupark on jätkusuutlik, pikaajaline investeering: looduslik elujõuliste (põlis)taimedega kaetud maastikupark pakub isemajandavat ökosüsteemi, mis vajab võrreldes traditsionaalse pargiga või standardiseeritud mänguväljakuga väga vähest pikaajalist hoolitsust ja väljaminekuid. See on madala süsinik-jalajälje alternatiiv tavapärastele mänguväljakute projektidele.
 
Kõik maastikupargis asuvad õppe ja vabaajaveetmise elemendid on disainitud selliselt, et
neil oleks:
 
- tervistav või terapeutiline mõju (nt labürindid; bongod)
- rahustav või vastupidi, aktiivsust tõstev mõju
- füüsilist vormi ja tervist suurendav mõju
- vaimset tervist ja tasakaalu suurendav mõju
- kujutlusvõimet, loomingulisust, loovust kasvatav mõju
 
Park on mõtteliselt jagatud kolmeks. Pargi läänepoolses osas on rahulikum mõtisklemise ja jalutamise ala, mille üheks osaks on ka teraapilised kivilabürindid. Pargi keskosa on peamiseks kogunemise kohaks: amfiteatris võib pidada väiksemaid etendusi ja korraldada väliõpet. Kolmandaks osaks on looduslik laste vaba aja veetmise paik, mis jääb maastikupargi idaosasse ning kuhu on rajatud füüsist tugevdav looduslikku joont järgiv mänguala koos liivaga. Kokku on maastikuparki planeeritud üle 20 erineva atraktsiooni ja lapsed on teretulnud neid kasutama, et looduslikus keskkonnas luua ise omi mänge.
 
Valmiskujul mängumaastikupark hõlmab endas:
 
- turvalist ala, mis on ümbritsetud väikeste küngastega
- jooksmisala küngastel ja küngaste vahel
- huvitavad õpperajad (bioloogia, floora, fauna)
- vabaõhu amfiteater
- kivijõed
- vee ja liivaga mängualad
- ronimiskivid
- kividest astmestik
- looduslikud välimuusikainstrumendid - bongod
- Väikese Nõia salajane rada
- talvel kelgu/suusarajad
- kahe erineva suurusega laburünt
- purded
- ronimispostid
- ronimispuud
- värvimispuud
- ronimisseinad (erinevad tüübid)
- tasakaalupoomid
- palgiautod
- „Kiil“ ja „Krokodill“ palgielemendid
- piknikualad
- värvilised püstpalgid
 
Kliki siia, et näha pilte mängumaastikupargist (tegemist on 4 MB failiga ja allalaadimine võib aega võtta)
Juhul, kui Teil ei õnnestu antud faili avada, on Teil võimalik selleks vajalik Adobe Acrobat Reader vabatarkvara alla laadida siit: http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html